BLOG ► Hečková je špecifický fenomén

Hečková je špecifický fenomén

06.12.2009 Noviny.sk Slovensko

Kristína Hečková (1984) vnučka prekladateľa Blahoslava Hečka vystavuje v Bratislave. Jej jedinečná výstava pod názvom „Dessins“ (Kresba) bola otvorená 3. decembra v priestoroch TGallery na Panskej ulici. Tieto minimalistické a subtílne kresby mladej výtvarníčky si môžete pozrieť do 21. januára 2010.

"Dessins" 

„Hečkovej subtílne paysages imaginaires sú v podstate akrylové kresby malého formátu, ktoré otvárajú odvážny diskurz o potrebe hľadania nových možností v krajinných námetoch,“ hovorí o výstave kurátor a nezávislý teoretik umenia Pavel Urban.

Ako ďalej kurátor povedal, Hečková je špecifický fenomén v súčasnom výtvarnom umení, pretože počas troch rokov zaznamenala veľký progres v médiu kresby. „Snaží sa výšivkou prenášať ťahy ceruzky a tak kresba dostáva akýsi spirituálny charakter. Jej tvorba je zameraná na tiché rozjímanie a hlavne je to čisto pocitová záležitosť. V jej obrazoch je príznačný psychologizujúci motív, divák akoby tušil nedopovedané, ktoré je len naznačené vo všetkých jej kresbách. V tom je Kristína zaujímavá pre slovenského diváka.“

Sama výtvarníčka o výstave pre joj.sk  uviedla, že sa v detailoch veľmi vyhrala. „Hľadala som vo veciach pokoj, vnútorný pokoj som chcela preniesť na papier. Zvieratká vyžarujú kľud a pokoj a to isté som hľadala aj v krajinách.“

V priestoroch TGallery je výstava rozdelená na dve samostatné časti. Prvá sa venuje výšivke a kresba akoby z nej vystupovala, Hečkovej motívom sa stávajú zvieratá. V druhej časti sú minimalistické maľby štylizované na Tatry a ich „povíchricové“ vnímanie. „V Tatrách som strávila ako malá veľa času, a keď som sa tam opäť vybrala, vyzeralo to úplne inak a snažila som sa v tom nájsť pokoj. Z tej kalamity  som vybrala to pekné a kľudné, jeden element, ktorý sa mi zdal krásny,“ dodala autorka.

Hečková na Slovensku

Mladá umelkyňa podľa vlastných slov začala s vystavovaním pomerne skoro. Samostatné výstavy v Paríži na seba nadväzovali a zostali vo Francúzsku. Doma umeleckú brandžu nepoznala a preto sa jej tu vystavovať skôr nepodarilo. Ako sama hovorí, možno prispelo k tomu aj to, že na Slovensku nie je toľko priestoru pre výstavy študentov a nie je to vôbec ľahké.

Na výstavy v Paríži chodí široká odborná verejnosť a tá je omnoho kritickejšia, všetko treba mať dokonale vyriešené a niekedy to človeka zväzuje. A tak chcela Kristína urobiť niečo voľnejšie aj pre svojich priateľov a blízkych a ukázať svoje práce doma. Zaujímalo ju slovenské publikum, ktoré je úplne odlišné ako parížske. Pozrite si čo o ňom hovorí samotná autorka v priloženom VIDEU.

Štúdia v Paríži

Po strednej škole odišla Kristína Hečková študovať do Škótska, kde prišla na to, že k svojmu životu potrebuje kreativitu a niečo úplne iné ako to, čo študovala.

Vybrala si Paríž, kde urobila prijímačky na tzv. prípravku (rok pred vysokou školou, ktorú musia Francúzi absolvovať), a potom úspešne spravila talentové skúšky na školu výtvarného umenia École Nationale Supérieure des Beaux-arts de Paris.

„Bolo dôležité ukázať, že človek má iniciatívu niečo urobiť. Keď sa človek dostane na školu v Paríži, nedostane nič, žiadny študijný plán. Má si nájsť ateliér (je ich okolo 30) a musí si ´sadnúť´ so šéfom ateliéru (významným umelcom), a ten ho buď príjme alebo nie. Človek si musí hľadať kontakty. Robí si čo chce v akomkoľvek médiu a akú tému chce. Musí však každé dva mesiace svoje práce konzultovať s vedúcim ateliéru. Stáva sa aj, že ľudia si nenájdu ateliér, pretože ich nikto v ateliéri nechce, tým pádom na škole nemôžu študovať, aj keď sú už prijatí. Francúzi sú od prvého ročníka samostatní a človek sa tam musí prebíjať sám,“ hovorí výtvarníčka.

Prečo nie je Kristína spisovateľkou...

„Je pravda, že môj dedko bol spisovateľ, prekladateľ a venoval sa hlavne rečiam, nielen prekladateľstvu ako takému, ale hlavne jazykovým hračkám, kde robil všelijaké prešmyčky, a tým vlastne, aj keď sme boli deti, tak nám ukazoval také to umenie v jazyku. Hrával na harmonike, na husliach, mal k umeniu veľmi blízko, poznal sa s umelcami, sám si dokonca skicoval. Ja som skúšala kedysi písať, chcela som určitým spôsobom vyjadriť veci, ale nakoniec som zistila, že to písanie mi nie je až také blízke, a že to viem lepšie vyjadriť maľbou, kresbou. Keď sme túto výstavu doinštalovali, uvedomila som si, že je dosť naratívna, takže si viem dosť dobre predstaviť, žeby sa dala prepísať do slov. Každý jeden obrázok je jedna taká etapa v narácii, myslím si, že to má niečo spoločné s jazykom. Je to vlastne figuratívne a naratívne a od toho vyjadrovania sa jazykom, to nemá ďaleko.“

Čo s výstavou ďalej, plány, budúcnosť

Výstava „Dessins“ poputuje v októbri 2010 do galérie Crous v Paríži, kde bude rozšírená o maľby a animácie. Je možné, že sa výstava presunie tento rok na parížsky festival a mala by putovať po rôznych európskych mestách. Najbližšia tvorivá budúcnosť Kristíny Hečkovej sa začína v januári vo Fínsku, kde sa chystá na študijný polročný pobyt. A touto výstavou by mala zaujať aj v Helsinkách. 

Hečkovej minimalistické a subtílne kresby si môžete na Slovensku pozrieť do 21. januára 2010 v priestoroch TGallery v Bratislave.

Doterajšie výstavy Kristíny Hečkovej:

Diplôme de premier cycle, Galerie Droite, ENSBA, Paríž, Francúzsko 2009
Animated paintings, Galerie Gauche, ENSBA, Paríž, Francúzsko 
Exposition Prix de dessin Pierre David-Weill, Institut de France, Paríž 2008
Dessins dans l'espace, Galerie Immix, Paríž, Francúzsko 
5th One Minute Film & Vidéo Festival Aarau, Švajčiarsko

My Détour Moleskine, on-line výstava TU

Dessins invisibles, salle de dessin, atelier Moninot, ENSBA, Paríž 
Final EASA Workshop Exhibition, Main Site, Elefsina, Grécko 2007
Exposition d'atelier Dominique Belloir, Galerie Gauche, ENSBA, Paríž 
Natures mortes, Atelier de Sèvres, Paríž, Francúzsko 2006
Final Exhibition of Raakel Kukka's Workshop, Factory, Poprad, Slovensko 2003

Ocenenie:

Prix de dessin Pierre David-Weill, Institut de France, Paríž, Francúzsko 2008

Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/69811-heckova-je-specificky-fenomen